Internete sklando galybė straipsnių apie pozityvią šypsenos galią, tačiau kartais šypsena, kuri nieko nekainuoja, mums vis tiek atrodo per didelė prabanga. Dažniausiai taip nutinka, kai jaučiamės pavargę, nusivylę, patyrę virtinę nesėkmių. Rodos, kad bet koks kūno raumenėlio krustelėjimas kainuoja milžiniškas pastangas. Tačiau būtent juodžiausiomis dienomis būtų naudinga bent truputėlį šyptelti, o mūsų smegenys jau žinos, ką daryti su šiais veido siunčiamais signalais. Na ir kas, – pasakysite, – man nereikia, kad jausčiausi geriau. O ar nebijote jaustis dar blogiau? Mat šypsena iš tikro nieko nekainuoja, o surūgėlio veidas gali atsieiti daug. Pavyzdžiui, kad ir tokius dalykus:

1. Išsvajota darbo vieta. Jeigu atitinkate ir net viršijate visus būsimo darbdavio reikalavimus, bet Jūsų vis tiek nepriima į svajonių darbą, prisiminkite savo veido išraišką paskutinio darbo pokalbio metu. Gal niūrus arba siaubo iškreiptas veidas užgožė jūsų vidinį entuziazmą ir pasiryžimą dirbti norimose pareigose? Kartais vadovams neužtenka vien Jūsų kompetencijos ir didelės patirties. Jiems svarbu matyti, kad darbas kandidatui yra ne naujas kalėjimas, o svajonių išsipildymo vieta! Anot mokslininkų, būtent šypsena pirmiausiai ir parodo žmogaus entuziazmą ir pasiryžimą. Galite valandų valandas skirti naujam projektui, dirbti naktimis, tačiau abejingas arba šaltas žvilgsnis nusvers svarstykles link to, jog atrodys, kad atlikdamas darbą labiau kankinotės nei darėte tai su džiaugsmu. Tad įtikinkite šypsena darbdavį, kad darbas jums nėra kančia ir esate pasiryžęs dirbti jau dabar. Kitu atveju taip ir vaikščiosite nuo durų iki durų, kurios niekad nebus plačiai atvertos. Prieš kelis metus publikuoto JAV tyrimo duomenimis, gražių šypsenų savininkų galimybės įsidarbinti padidėja net 50 proc.

2. Laimės jausmas. Kuo nuoširdesnė šypsena, tuo labiau savijauta iš prastos ar normalios linkusi pereiti į laimės pojūtį. Mičigano valstijos universiteto (JAV) atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog klientų aptarnavimo sferoje dirbantys asmenys, dažnai per dieną natūraliai šypsodavęsi, patirdavo mažiau streso, našiau dirbo ir sulaukė daugiau teigiamų emocijų iš klientų. Be to, šypsena – kaip virusas. Ja greitai užsikrečiama ir ji greitai plinta.

3. Darbo rezultatai. Perkant prekę ar paslaugą, sprendimo priėmimo procese daugiau nei 70 proc. lemia emocijos. Dažniausiai jos perduodamos kūno kalba, tad kliento pasitikimas su šypsena leis užmegzti ryšį ir paskatins pradėti pokalbį. Sarah Stevenson straipsnyje “There‘s magic in your smile” (liet. – Magija tavo šypsenoje) teigiama, kad šypsena iš tikro yra užkrečiama. Mat mūsų smegenų dalis atsakinga už šypsenos išraišką, kuri atsiranda, kai jaučiamės laimingi arba mėgdžiojame kito asmens šypseną, yra smegenų žievėje, nesąmoningo automatinio atsako plote. Švedijoje atliktame tyrime tiriamiesiems buvo rodomos nuotraukos su skirtingomis emocijomis: džiaugsmu, pykčiu, baime ir nuostaba. Kai tiriamiesiems buvo pristatomos nuotraukos su besišypsančiu veidu, tyrėjai paprašė dalyvius susiraukti. Tačiau akivaizdžiai matėsi, kad dalyvių veido išraiškos tiesiogiai atspindėjo tai, ką jie matė paveikslėliuose. Tam, kad matant besišypsantį veidą tiriamasis susirauktų, jam reikėjo sąmoningų pastangų! Taigi, jeigu Jūs žiūrite į ką nors šypsodamasis, panašu, kad tam asmeniui bus sunku nenusišypsoti Jums atgal. Jeigu jis nesišypsos, vadinasi, darys tai sąmoningai. Taip pat ir darbe- jeigu „užkrėstumėte“ klientą šypsena, jam sukiltų teigiamos emocijos, o teigiamos kliento emocijos visada vienaip ar kitaip atsiperka!

4. Grožis. Šveicarijos mokslininkai tyrė ryšį tarp patrauklumo ir laimingumo. Jie atrado, kad žmogaus vertinimą kaip patrauklaus stipriai nulemia, kiek intensyviai jo veide išreikšta šypsena. Tyrimas iš Penn State universitete nustatė, kad žmonės, kurie šypsosi, atrodo simpatiškesni, mandagesni ir net kompetentingesni! Laiminga veido išraiška faktiškai kompensuoja santykinį nepatrauklumą.

5. Ilgaamžiškumas. Mokslininkai išanalizavo 230 sportininkų fotografijų iš beisbolo registro ir nustatė, kad vaikinai, kurių natūrali veido išraiška – šypsena nuo ausies iki ausies, vidutiniškai gyveno 4,9 m. ilgiau nei tie, kurie pozavo santūriau. Ir – 7 metais ilgiau nei tie, kurie išvis nerodė dantų. Žinoma, vien šypsena nepaverčia ilgaamžiais, tačiau gali būti, kad kartais prie viso gėrio trūksta tik jos.

Jeigu šį straipsnį baigėte skaityti abejinga veido išraiška, pabandykite pakelti bent lūpų kampučius. Net ir nelabai natūrali šypsena smegenims siunčia signalą, tarsi šypsotumėtės iš visos širdies. O ir šalia sėdinčiam kolegai Jūsų veidas atrodys šviesesnis ir malonesnis. Jeigu šį mažą pratimą kartosite vis dažniau, nė nepastebėsite, kaip šypsena platės ir taps tikra, o su visu tuo ateis ir pozityvūs pokyčiai.

Šaltiniai:

https://www.psychologytoday.com/blog/cutting-edge-leadership/201206/there-s-magic-in-your-smile

http://www.fastcompany.com/3041438/how-to-be-a-success-at-everything/how-smiling-changes-your-brain

http://www.anglija.today/ivairenybes/20-labai-keistu-psichologiniu-meiles-priezasciu

http://www.15min.lt/laima/straipsnis/padek-sau/ka-sako-sypsena-arba-6-faktai-kurie-privers-jus-sypsotis-844-532629