Bruksizmas. Kas tai?

Daugelis mūsų gyvename aktyvų gyvenimą. Mes skubame, lekiame, paliekame po savęs nebaigtų darbų ar rūpesčių. Neretai, emocijos, patirtos dieną, nepalieka mūsų ramybėje ir naktį. Nors patys to nejuntame, tačiau kartais apie tai mes išgirstame atsikėlus iš artimų žmonių, kad naktį griežėme dantimis… Mes nieko nejautėme, nes esame prie to įpratę arba tai kartojasi tik emociškai sunkiais gyvenimo momentais.

Bruksizmas – vienas iš labiausiai paplitusių miego sutrikimų. Tai nesąmoningas refleksas, dažniausiai vykstantis miego metu ir bent kartą gyvenime nutinkantis daugeliui žmonių. Toks procesas apibūdinamas kaip dantų trynimasis paviršiais ( dantų griežimas ). Įprastai dantys sukandami tik kramtant ir ryjant. Ramybės būsenoje tarp dantų turėtų išlikti tarpelis, nors lūpos būna sučiauptos. Miegodami nepastebime ir negalime kontroliuoti to, kas vyksta mūsų burnoje.

 

Kokios yra bruksizmo priežastys?

* Nerimas, emocinė įtampa, stresas.
* Miego sutrikimai.
* Asmenybės savybės. Pastebėta, kad žmonės, linkę į depresiją, hiperaktyvumą, agresiją, konkurencingumą, didelę savitvardą, pedantiškumą, taip pat slopinantys savyje stresą, nerimą, dantimis griežia dažniau.
* Netaisyklingas sąkandis.
* Netaisyklingi vainikėliai, tiltai, plombos.
* Nepilnaverė mityba, magnio ir B5 vitamino trūkumas.
* Vaistai ir cheminės medžiagos (pvz., antidepresantai, alkoholis, rūkymas).

Priežasčių, kodėl dyla dantys, gali būti ir daugiau, todėl diagnozę nustatyti gali tik gydytojas odontologas. Labai svarbu, kad šis sutrikimas būtų diagnozuotas laiku, nes, kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo mažiau bus padaroma žalos dantims ir kitoms burnos organų sistemoms.

 

Bruksizmas tęsiasi. Ką daryti?

Kas yra BRUKSIZMAS?* Krepkitės į odontologą. Jei tai sąkandžio problemos, bus atlikta sąkandžio korekcija, jei tai per stiprus sukandimas,  būtina taisyti liežuvio, lūpų ir dantų padėtį, pagaminant specialią apsauginę kapą, kurią reikia dėvėti naktį. Ji neleis liestis dantims, taisyklingoj padėty laikys žandikaulį, dėl to atsipalaiduos kramtomieji raumenys.
* Papildomam gydymui yra skiriami B grupės vitaminai, kalcio, magnio preparatai. Šios medžiagos gali sumažinti kramtomųjų raumenų aktyvumą miego metu.
* Kadangi viena iš bruksizmo priežasčių – stresas, nerimas, jį padeda įveikti psichoterapija, mokymasis valdyti patiriamą stresą.
* Antidepresantų dozės mažinimas, rūkymo, alkocholio, kofeino vartojimo ribojimas.

 

Kokios bruksizmo pasekmės?

Bruksizmo pasekmės būna gana skaudžios. Griežimas dantimis maždaug trečdaliui žmonių pridaro bėdų. Tai daug pavojingiau už dantų kariesą, nes kenčia ne tik atskiri dantys, bet ir dantų grupė. Kartais dantų karūninės dalies praradimas būna negrįžtamas. Intensyvus griežimas dantimis gali sukelti apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų, gali imti skaudėti veido raumenys, galva, sutrinka miegas, dantys tampa paslankesni, pablogėja kramtymas. Metų metus trunkantis nevalingas procesas kartais taip sugadina dantis, kad juos tenka protezuoti.

 

Ar dantų griežimas būdingas vaikams?

Taip, griežimas dantimis būdingas ir vaikams. Yra vaikų, kurių pieniniai dantukai jau būna nudilę. Bruksizmas paūmėja ir brendimo laikotarpiu, bet dažniausiai vargina 25 – 44 metų žmones.