Registracija telefonu: +370 671 96979
Denticijos klinikų kontaktaiKlinikos

Naujienos

Kodėl dantų priežiūra tokia svarbi nėštumo metu?

Kodėl dantų priežiūra tokia svarbi nėštumo metu?

Nėštumo metu dantų priežiūra yra ypatingai svarbi kadangi tai gali įtakoti tiek besilaukiančiosios, tiek kūdikio sveikatą. Vykstant hormoniniams pokyčiams vyksta tam tikri pokyčiai ir burnos ertmėje. Padidėja tikimybė susirgti dantenų uždegimu, periodonto ligomis ar tiesiog atsirasti dantų ėduoniui. Tikėtina, kad net 18 % gimusių neišnešiotų kūdikių yra susiję su periodonto ligomis bei burnos gleivinės uždegimais.

nėščiųjų_burnos_priežiūra1

Apie dantų priežiūrą nėštumo metu pasikalbėjome su Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ vaikų odontologu Nerijumi Zaku..

Nebijoti lankytis pas odontologą

Nėščiosios neturi bijoti apsilankyti pas odontologą, nes atliekamos procedūros nėra kenksmingos vaisiui, tačiau paliekamas negydomas dantis lemia didelę organizmo intoksikaciją, pastovų diskomforto jausmą, nuskausminamųjų vartojimą, kurie tik prislopina skausmą, bet priežasties nepašalina. Ir be abejo, nuolatinis stresas ir skausmas dėl dantų tik pablogina situaciją.

Nėščiųjų burnos priežiūra

Nėščiųjų burnos priežiūra turi būti išlaikoma ne tik šiuo periodu, bet ir visą gyvenimą. Privaloma dantis valytis 2 kartus per dieną mažiausiai 3-4 minutes stengiantis išvalyti kiekvieną danties paviršių. Šepetėlis turi būti minkštas, taip sumažinama dantenų kraujavimo, gingivito rizika. Tai yra dažniausiai pasireiškiantis burnos gleivinės pakitimas nėštumo periodu. Be to, tikslinga skalauti skysčiais bealkoholiniu pagrindu.

Bendradarbiaudami su gydytojais ginekologais, mūsų požiūris nesiskiria – kiekviena nėščioji privalo reguliariai tikrintis dantų būklę, o atsiradus danties skausmui, gydymo neatidėlioti. Visgi, rekomenduojame atlikti didžiausias procedūras prieš nėštumą arba 13-21 savaitės metu.

Vitaminai ir mineralai nėštumo metu

Dauguma mamų domisi dėl papildomų vitaminų arba papildų. Visada pateikiame rekomendacijas, tačiau šeimos gydytojas arba gydytojas ginekologas individualiai turėtų sekti nėščiųjų savijautą. Tačiau vienareikšmiškai rekomenduojame prieš 3 mėnesius norint pastoti gerti nėščiosioms skirtus vitaminus, turinčius folio rūgšties. Dėl papildomų mineralų kaip magnis reikia individualiai ištirti. Reikia sekti nėščiųjų Kalcio rodmenis, nes jo perteklius taip pat gali veikti neigiamai.

Remiantis „Australian Dental Journal“ pateikta medžiaga dažniausi sisteminiai pakitimai nėščiosios organizme:

  • padidėjęs širdies dažnis trečiame trimestre,
  • sumažėjęs kraujospūdis,
  • padidėjusi GERL (gastro ezofaginio refliukso ligos) rizika. GERL’as padidina burnos ertmės rūgštingumą, bakterijų flora pasikeičia į labiau rūgštinę, kariesologinę (padidėja karieso atsiradimo rizika).

nėščiųjų_burnos_priežiūra

Galima anemija ir leukopenija nors ir padidėjus eritrocitų ir leukocitų kiekiu, tačiau fiziologiškai padidėjęs plazmos tūris lemia susilpnėjimą kovoti su infekcijomis. Padidėjęs monocitų skaičius, sumažėjęs T ir B ląstelių kiekis lemia stipresnį orgnizmo atsaką į infekcijas trečiame trimestre. Sumažėjęs kiekis antikoagualicinių faktorių, padidėjusi rizika krešulių, trombų susidarymo. Padidėjusi riziką nėštuminio gingivito dėl didesnio kraujo kiekio burnos gleivinėje, galima periodontologinė rizika ir gestacinis diabetas. Visus šiuos pokyčius reikia įvertinti ir pritaikyti gydymo procedūras, ugdyti burnos nėščiųjų burnos higieną.

Padidinta rizika

Taip pat pasikeitęs imuninis atsakas nėštumo periodu ir atidėtas dantų gydymas ypač padidina riziką vystytis stiprioms odontogeninėms infekcijoms. Visa tai kenkia tiek motinai, tiek vaikui. Būtina gydančiam personalui diagnozuoti galimas problemas laiku ir gydyti nuo pat pradžių.

Individualios studijos teigia, esant danties skausmui ir nesikreipus į gydymo įstaigas bei tuo metu naudojant tik skausmui malšinti vaistus ilgą laikotarpį, padidina riziką pažeisti kepenis ir komplikuoti būklę.
Nėštumo metu gydytojai ginekologai dažniau skiria nuskausminamuosius negu endodontologai. Kadangi endodontologai gali pašalinti danties skausmą vieno vizito metu ir pašalinti priežastį. Be to, naudojami nuskausminamieji nėštumo metu, tokie kaip Acetaminofeno ir opiodų derinimas arba Percocet’o/ Vicodin’o / Tylenol’io su Codein’u padeda tik sumažinti bendrą jutimą, nepašalina priežasties ir skausmas linkęs atsikartoti. Vėlgi, naudojamieji nuskausminamieji yra plačiai taikomi paskyrūs gydytojams ginekologams ir odontologams pagal paskirtį, tai lemia sėkmingą prevenciją ir komplikacijų sumažinimo riziką.


 Patarimai kaip prižiūrėti dantis neštumo metu:

1)      Laikytis tinkamo dantų priežiūros rėžimo. Dantis valykite bent du kartus per dieną minkštu šepetėliu. Kruopščiai nuvalykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis. Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyti!

2)      Kovoti su rytinio pykinimo padariniais. Skrandžio sultys, likusios ant dantų paviršiaus, gali pažeisti dantų emalį. Jeigu vėmėte, išsiskalaukite burną vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu tuoj pat, kai tik galėsite.

3)      Dantų patikra pas gyd. odontologą. Jis turėtų įvertinti jūsų burnos būklę ir profesionaliomis priemonėmis nuvalyti dantų apnašas. Tai geriausias būdas nustatyti ir išvengti periodonto ligų.

4)      Vengti saldumynų.

5)      Valgyti sveikus maisto produktus. Nėštumo metu svarbu valgyti tinkamą maistą. Turėtumėte pakankamai gauti kalcio, vitamino A, C ir D, taip pat baltymų bei fosforo.

6)      Mesti rūkyti.

Terapinis ir vaikų, suaugusiųjų gydymas, gyd. odontologas Nerijus Zakas

Kilo klausimų? Norite pasikonsultuoti?

Registruokitės čia arba kreipkitės į mus:
Vytauto pr. 14, Kaunas
Mob. tel. +370 671 96979
El. paštas: denticija@kaunodenticija.lt