Registracija telefonu: +370 671 96979
Denticijos klinikų kontaktaiKlinikos

Naujienos

ŠYPSENOS GALIA: atpažįstame beveik 100 m. atstumu

ŠYPSENOS GALIA: atpažįstame beveik 100 m. atstumu

Dešimtadalis sekundės – tiek laiko užtrunka įvertinti sutiktą žmogų, rodo mokslininkų išvados.Prieš keletą metų JAV atliktas tyrimas parodė, kad beveik pusė (48 proc.) apklaustųjų naujai sutikę žmogų pirmiausia pastebi ir geriausiai įsimena jo šypseną. Pastaroji daugeliui palieka kur kas didesnį įspūdį nei pirmieji žodžiai (25 proc.). Šypseną žmogaus akis geba atpažinti beveik 100 m atstumu. Nenuostabu, kad besišypsantis žmogus kitiems ne tik įsimena labiau, bet ir atrodo patikimesnis, malonesnis.

Pasak Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojos odontologės Rasos Vitkienės, šypsena susijusi su pasitikėjimu savimi. Jei jo nėra, žmogus rečiau šypsosi. Kita vertus, norą šypsotis lemia ir burnos sveikata, tad nesveiki dantys ne tik mažina šypseną, bet ir gali slopinti pasitikėjimą savimi. „Tenka bendrauti su klientais, kurie į dantų protezavimo konsultacijas ateina jau tuomet, kai nebeapsikenčia psichologinio diskomforto. Daugeliui tvarkinga šypsena svarbi profesiniame gyvenime. Kiekvienam žmogui sunku jaustis komfortiškai ne tik be priekinių dantų, tačiau netekus ir šoninio danties.“, – įsitikinusi odontologė.

Dantų netekimas – nepasitikėjimo savimi priežastis

Viena iš didžiausių problemų, sukeliančių kompleksą šypsotis – dantų netekimas. Anot Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ burnos chirurgo Gvido Jankausko, pacientai kreipiasi ne vien dėl estetinių, bet ir dėl funkcinių priežasčių t.y. – noro atstatyti prarastus krūminius dantis ir efektyviau kramtyti. Chirurgas pažymi, jog kuo ilgiau žmogus neturi dantų, tuo sudėtingiau juos atstatyti. Kadangi netekus dantų žandikaulio kaulas atrofuojasi, mažėja jo kiekis ir tampa sudėtingiau įsriegti implantus. Tuomet neužtenka tik paprastos implantacijos, reikia papildomai atstatyti ir sunykusį kaulą. Ilgą laiką neturint pilnaverčio kramtymo gali atsirasti ir virškinamojo trakto sutrikimų. Estetinius arba funkcinius defektus turinčiam žmogui sunkiau sėkmingai save reprezentuoti, ypač profesijose, susijusiose su nuolatiniu bendravimu.

G. Jankauskas

Kauno odontologijos klinikos burnos chirurgas Gvidas Jankauskas

Jeigu žmogus apskritai neturi dantų ir nešioja plokštelę, o ji jam nesilaiko – valgant ar kramtant krenta iš burnos, – tai jau yra ir estetinė, ir funkcinė problema. O to išvengti galima paprasčiausiai įdedant 2 implantus į apatinį žandikaulį, kurie stabilizuoja ir laiko išimamą protezą funkcijos metu. Jeigu situacija leidžia, įsriegus 4 – 6 implantus galima pilnai atstatyti kramtymo funkciją jau fiksuotu, ne išimamu dantų protezu. Tuomet pacientui nereikia kiekvieną vakarą išsiiminėti plokštelės, pacientas jaučiasi taip, lyg kramtytų jau prieš daug laiko prarastais dantimis, o taip pat su atstatyta kramtymo funkcija grįžta ir pasitikėjimas savimi.

G. Jankauskas pabrėžia, jog nereikia labai ilgai laukti po danties traukimo. Dantį geriausiai implantuoti po traukimo praėjus laikotarpiui ne ilgesniam nei 3 mėnesiai, kadangi iškritusio danties vietoje žandikaulio kaulas, negaudamas apkrovos, nyksta. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvieno paciento individualios situacijos. Jeigu nėra kaulo defekto, uždegiminių procesų implantą galima sriegti ir iš karto ištraukus dantį. Kai kuriais atvejais reikia palaukti 6-8 savaites kol sugis gleivinė, kai kada 2-3 mėnesius – kol sugis kaulas. Tačiau negalima pritaikyti vieno gydymo modelio visiems pacientams, kas kai kada teigiama tiesos neatitinkančiose reklamose. Taigi individualų gydymo planą kiekvienas pacientas turi gauti tik po pirminės konsultacijos pas gydytoją.

Chirurgas pažymi, kad žmonėms, gyvenantiems užsienyje aktualu implantavimo trukmė, vizitų skaičius. Tačiau reikia suprasti, kad ne viskas priklauso nuo gydytojo ar implantų sistemos. Atlikus chirurginę intervenciją reikalingas gijimo laikotarpis, kuris jau priklauso nuo paciento individualios situacijos. Ne visada greitas rezultatas yra geras ir ilgalaikis rezultatas. Gydymas atliekamas ne vieniems metams, taigi kai kuriais atvejais geriau šiek tiek ilgiau palaukti, kad būtų išvengiama problemų ateityje. Tam, kad implantas būtų įdėtas į kaulą, reikalingas pakankamas kaulo aukštis ir plotis. Esant pakankamam kaulo kiekiui implantacijos operacija trunka apie pusvalandį ir nesukelia didesnių nepatogumų pacientui. Dažniausiai nepatiriamas joks tinimas, nuskausminamųjų vaistų taip pat dažnai nereikia. Jeigu kaulo trūksta į aukštį arba į plotį, tuomet reikia jį atstatinėti. Priklausomai nuo situacijos implantacija gali būti atliekama kartu su kaulo atstatymu, arba pirmiausia atstatomas kaulas ir tik po kurio laiko sriegiami implantai.

Anot G. Jankausko, jeigu atliekama paprasta implantacija, tuomet pooperacinio periodo praktiškai nėra. Jeigu atliekami didesni kaulo atstatymai, tuomet galimi ir patinimai, antibiotikų naudojimas, pacientas turės po savaitės laiko pasirodyti burnos chirurgui. Žmonės, gyvenantys užsienyje ir norintys dantis susitvarkyti Lietuvoje, turėtų tam skirti bent jau 1-2 savaites.

Lietuviams svarbu tai, kas natūralu

Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojai pastebi, kad, lyginant situaciją prieš 5–10 metų, šiandien sveikų dantų ir šypsenos svarbą žmonės vis geriau suvokia. Šalyje galima stebėti ir tam tikras šypsenų gražinimo tendencijas. „Pavyzdžiui, lyginant su amerikiečiais, lietuviams itin svarbus natūralumas. Vos kartą teko susidurti su klientu, norėjusiu akinamai baltų ir didesnių nei jo natūralūs dantų“, – pasakoja R. Vitkienė.

R.Vitkienė

Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Rasa Vitkienė

Gydytojai vieningai linki šypsena rūpintis nuolat, o, iškilus problemoms, jas spręsti kuo skubiau. Tuomet bus galima išvengti fizinio bei psichologinio diskomforto, trukdančio žmogui jaustis gerai ir sėkmingai siekti savo tikslų. Specialistai teigia, kad Kauno odontologijos klinikoje „Denticija“ yra suteikiama viskas, kad reikalinga šiuolaikiniam, skubančiam žmogui, tai – dėmesys, kokybė ir patirtis.