Registracija telefonu: +370 671 96979
Denticijos klinikų kontaktaiKlinikos

SEDACIJA – BENDRINĖ NEJAUTRA

Žmogus turi įgimtą savybę jausti baimę.

Dauguma jau vaikystėje susidūrėme su išgyvenimais, patirtais atliekant įvairias medicinines procedūras. Patirta baimė iš ankščiau, neleidžia mums peržengti gydytojo odontologo kabineto slenkstį dėl skausmo, pačios procedūros, „balto chalato“ ir kt. Skausminga patirtis: neigiamos emocijos, nerimas, patirtas stresas lieka atmintyje ir tai gali būti dantų gydymo baimės priežastimi.

O Jums patinka jausti skausmą? Dauguma atsakys, kad tikrai ne. Medicinoje, kartu ir odontologijoje, yra priemonių, kurios ne tik palengvina gydytojų odontologų darbą bet ir pacientams suteikia komforto jausmą. Viena jų – INTRAVENINĖ SEDACIJA (bendrinė nejautra), kurią taiko kartu su gydytoju odontologu ar chirurgu dirbantis anesteziologas-reanimatologas.

Kas yra intraveninė sedacija (bendrinė nejautra)?

SEDACIJA – sunaikina baimę.
Tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas ir raminimas, norint suteikti pacientui komfortą ir ramybę. Pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.

Kada gali būti taikoma intraveninė sedacija?
1. Pacientams išreiškiant norą odontologinę procedūrą atlikti bendrinėje nejautroje;
2. Pacientams paniškai bijantiems adatos dūrio, nepakenčiantiems įvairių gydytojo odontologo kabineto garsų ar kvapų ir jaučiantiems nesuvaldomą stresą bei nerimą prieš kiekvieną vizitą pas gydytoją.
3. Kuomet numatoma ilga odontologinė procedūra ir pacientui gali būti sunku išbūti išsižiojus ar išsėdėti kelias valandas;
4. Pacientams, kurie jaučią stiprų pykinimo, žiaugčiojimo refleksą bei jaučia nerimą, baimę prieš procedūrą;
5. Pacientams turintiems žemą skausmo slenkstį ar itin jautrius dantis.

Kam intraveninė sedacija neatliekama?
1. Nėščiosioms;
2. Žinoma alerginė reakcija į bendrinėje nejautroje naudojamus medikamentus (jei tai žinote, privaloma informuoti anesteziologą-reanimatologą);
3. Ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija;
4. Alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas;
5. Sunkios, dekompensuotos somatinės būklės (ryškus širdies, kvėpavimo funkcijos, kepenų funkcijos nepakankamumas).

Ar tai saugu?
Tai yra visiškai saugu, jei anesteziją atlieka kvalifikuotas anesteziologas-reanimatologas, dirbdamas komandoje kartu su patyrusiu gydytoju odontologu.

Ką turėtumėte žinoti, prieš atliekant intravininę sedaciją?
-          Likus 6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti, o likus 2 valandoms, negalima gerti.
-          Reikalingas lydintis asmuo.

Jeigu Jūs apsisprendėte gydyti dantis taikant intraveninę sedaciją, prieš tai turite pasikonsultuoti su gydytoju odontologu kuris atliks procedūrą. Savo žiniomis bei patirtimi, gydytojas odontologas su Jumis padiskutuos visais Jums rūpimais klausymais.

Ką reikia pasakyti anesteziologui prieš atliekant intraveninę sedaciją?
Prieš anesteziją, pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji, privalo nurodyti visas ligas kuriomis serga pacientas, kokius vaistus ir kada naudoja. Svarbu nurodyti, jei yra ligos paūmėjimas, jei pacientas jaučiasi peršalęs, ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Anesteziologui svarbu žinoti jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją. Taip pat prieš atliekant sedaciją būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas.
Po pokalbio, anesteziologas, esant reikalui, paskiria premedikaciją (vaikams, jautresniems pacientams) ir po 20-25 min. palydi pacientą į odontologo kabinetą.

Kaip atliekama intraveninė sedacija?
Atliekama vaistus leidžiant į veną. Plonas intraveninis kateteris įvedamas į paviršinę veną paciento rankoje. Jei pacientas bijo adatos dūrio, prieš tai jiems duodama išgerti tam tikrą medikamentą, kuris pacientą ramina. Bendros nejautros metu medikamentai švirkščiami į veną, palaikant tokio gylio sedaciją, jog tai būtų komfortabilu pacientui, bei gydytojui odontologui.
Bendrinės nejautros metu paciento būklę stebi kvalifikuotas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujo spaudimas bei deguonies koncentracija kraujyje. Tam ant piršto pacientui dedamas specialus daviklis, o parametrai registruojami specialioje bendrinės nejautros sekimo formoje.

Ką reikia žinoti po intraveninės sedacijos?
-Po procedūros turi būti suaugęs asmuo, galintis parvežti jus namo;
-Po procedūros kurį laiką negalima valgyti, vėliau, rekomenduojama valgyti lengvą maistą;
-Po procedūros reikia ilsėtis, todėl nerekomenduojama atlikti jokių svarbių darbų ypač susijusiu su loginiu mastymu;
-Nerekomenduojama vairuoti;
-Jei nuolat geriate medikamentus, dėl jų vartojimo tą dieną, pasitarkite su gydytoju anesteziologu;
-Negalima vartoti alkoholio;
-Jei iškilo neaiškumų, ar manote jog atsitiko kažkas, kas jums kelia nerimą, nedelsiant susisiekite su klinika.

Kokie intraveninės sedacijos PRIVALUMAI?
1. Tai puiki išeitis, kai pacientas nenori nieko žinoti apie procedūrą;
2. Tai būdas taisyti dantukis  nesukeliant nemalonių prisiminimų gydytojo odontologo kabinete;
3. Bendrinės nejautros pradžia yra greita ir jos gylis yra kontroliuojamas, papildomai skiriant ar nutraukus vaisto skyrimą į veną. Tai didžiulis privalumas lyginant su kitomis nejautriomis;
4. Intraveniškai skiriant medikamentus galima sukelti gilesnę bendrinę nejautrą (sedaciją), nei vien tik išgeriant vaistus;
5. Bendrinės nejautros metu naudojamų vaistų pagalba yra sukeliamas laikinas atminties praradimas procedūros laikotarpiui;
6. Vidutinio lygio nejautros atveju (būdraujanti sedacija), pacientas pažadinamas ir gali bendradarbiauti su gydytoju odontologu, atlikti tam tikrus veiksmus.

Kokią galime padaryti išvadą? Šiais laikais nėra priežasčių baimintis odontologinio gydymo. Dantų gydymas be skausmo – tai kasdienė gydytojų odontologų darbo praktika, todėl visi, kurie turi skausmo fobiją, gali lengviau atsikvėpti.