Daugybė žmonių bijo peržengti odontologo kabineto slenkstį dėl adatos dūrio, skausmo ar pačios procedūros baimės. Ši baimė yra nevaldoma. Tačiau odontologijoje, yra priemonių, kurios ne tik palengvina gydytojų odontologų, chirurgų darbą, bet ir pacientams suteikia komforto. Viena jų – trumpalaikė intraveninė sedacija, kurią taiko kartu su gydytoju odontologu ar chirurgu dirbantis anesteziologas-reanimatologas. Šį kartą būtent ir kalbinsime Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoją anesteziologę-reanimatologę Gražiną Keraitienę svarbiausiais sedacijos klausimais.

Gal galėtumėte įvardinti, kas tai yra sedacija?

Sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas ir raminimas, norint suteikti pacientui komfortą ir ramybę. Sedacijos lygis – nuo lengvos iki gilios – parenkamas pagal paciento būklę bei numatomos procedūros apimtį. Odontologijos ir implantologijos klinikoje “Denticija” sedacija yra taikoma tik su paciento sutikimu. Ją atlieka klinikoje dirbantys patyrę gydytojai anesteziologai reanimatologai.

Sedacijos metu pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.

Kuo ji gali būti naudinga odontologijoje?

Odontologijoje dažniausiai intraveninė sedacija yra taikoma, kuomet yra numatoma ilga ar sudėtinga odontologinė procedūra siekiant sumažinti paciento baimę bei nemalonius potyrius ir pagerinti gydytojo odontologo darbo sąlygas.

Tačiau trumpalaikė sedacija gali būti taikoma ir nesudėtingoms odontologinėms procedūroms, jei pacientui yra sunku būti išsižiojus ilgesnį laiką, jei yra išreikštas pykinimo ir žiaugčiojimo refleksas, jei jaučia nerimą ir baimę prieš bet kokią procedūrą, turi žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.

Kiek saugi yra ši procedūra?

Rizika visuomet yra. Tačiau kuomet sedaciją atlieka patyręs gydytojas, licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos profesionaliai išsprendžiamos. Didesnę riziką turi vyresnio amžiaus pacientai bei pacientai, sergantys gretutinėmis ligomis ar turintys sveikatos problemų, pvz.: nutukę, sergantys širdies – kraujagyslių, kvėpavimo ligomis ar turintys obstrukcinę miego apnėją.

Ar sedacijai reikia specialaus pasiruošimo?

Prieš taikant sedaciją, likus 6 valandoms iki procedūros, nedera valgyti ar užkandžiauti, likus 2 valandoms – negalima gerti jokių skysčių. Apie savo sprendimą iš anksto reikia informuoti šeimos narius ar artimuosius. Paprašyti vieno iš jų pacientą palydėti į kliniką, pasitikti po gydymo bei parvežti namo, kadangi jis negalės vairuoti.

Apsisprendę dantis gydyti taikant sedaciją, pasitarkite su Kauno odontologijos „Denticija“ specialistais. Patyrę gydytojai žino daugelį atsakymų į jums rūpimus klausimus, mielai dalinasi savo patirtimi ir patarimais. Jei su savo odontologu arba implantologu norite padiskutuoti šia tema plačiau, užsiregistruokite išsamiai konsultacijai.

Kaip viskas vyksta, atsisėdus į odontologo kėdę?

Taikant intraveninę sedaciją į paviršinę veną paciento rankoje (alkūnės linkyje, plaštakos nugariniame paviršiuje) įvedamas plonas, trumpas, plastikinis kateteris. Bendros nejautros metu medikamentai švirkščiami į veną, palaikant tokio gylio sedaciją, jog tai būtų komfortabilu pacientui, bei odontologui.

Sedacijos metu paciento būklę stebi kvalifikuotas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujo spaudimas bei deguonies koncentracija kraujyje. Tam ant žąsto uždedama kraujospūdžio matavimo manžetė, o ant piršto pacientui dedamas specialus deguonies koncentracijos daviklis.

Ar sedacija turi šalutinį poveikį? Ar ji gali pakenkti?

Šiuolaikiniai anesteziologijoje naudojami medikamentai yra maksimaliai saugūs. Jų veikimo trukmė neilga, kas užtikrina lengvą jų dozavimą ir greitą paciento pabudimą po nejautros. Vaistai organizme nesikaupia ir ilgalaikių reiškinių nesukelia. Sedacijos procedūrų skaičius tam pačiam asmeniui nėra ribojamas, nejautra nesukelia atokių mąstymo, suvokimo, susikaupimo ar įsiminimo problemų, todėl netrukdo protiniam darbui, mokslui ar studijoms. Nepageidaujamos reakcijos retos, dažniausiai greitai praeinančios – tai skausmas ar nemalonus pojūtis injekcijos vietoje, burnoje, ryklėje, taip pat galvos svaigimas, pykinimas, žymiai rečiau – vėmimas, alerginės reakcijos, kvėpavimo takų problemos. Ypatingai retai gali įvykti gyvybei pavojingi širdies ir kvėpavimo sutrikimai, kurių metu anestezijos komanda pasiruošusi suteikti specializuotą reanimacinę pagalbą, komandos nariai apmokyti specialiuose kursuose ir aprūpinti visa reikiama įranga bei priemonėmis.

Ar yra amžiaus riba pacientui, kuriam taikoma sedacija?

Sedacija taikoma visiems žmonėms, kurie bijo ir dėl baimės neina pas odonotologą. Amžius bei gydymo procedūra (dantų taisymas, implantavimas, chirurginė intervencija) sedacijai nėra svarbūs rodikliai, tačiau prieš atliekant sedaciją, būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas, vartojamus vaistus bei ligas, kuriomis sergate. Ši informacija gydytojui padės apsispręsti, kokio tipo sedaciją taikyti, o jūs jausitės saugūs dėl savo tinkamo pasirinkimo.

Kokie didžiausi su sedacija susiję mitai?

Visuomenėje egzistuojantys mitai apie anesteziją dažniausiai gimsta iš nežinojimo. Specialistų, dirbančių tiesioginį su anesteziologija susijusį darbą, nėra daug, o ir pats mokslas dar labai jaunas.

Yra žmonių įsitikinusių, kadper visą gyvenimą žmogus gali ištverti tam tikrą skaičių narkozių, o kiekviena iš jų gyvenimą sutrumpina keleriais metais. Šiuolaikiniai medikamentai, naudojami anestezijai sukelti, po procedūrų pasišalina taip greitai, jog žmogus prabunda iškart po operacijos. Be to, vaistai organizme nesikaupia.Narkozių skaičius žmogaus sveikatai neturi jokios įtakos.

Medikams tenka išgirsti skundų, kad po narkozės suprastėjo paciento atmintis. Tačiau tai tėra nuo seno likę prietarai. Pavyzdžiui, butelis degtinės atminčiai kenkia kur kas labiau negu kelių valandų dirbtinai sukeltas miegas. Nėra įrodyta, kad po anestezijos atmintis pablogėja.

Dėkojame gydytojai anesteziologei-reanimatologei Gražinai Keraitienei už išsamius atsakymus ir linkime sėkmės darbuose!