Mažylio gimimas – dovana tėvams ir pasauliui. Kiekviena mama ir tėtis džiaugiasi  naujais vaikelio gyvenimo pažinimo momentais bei pasiekimais. Su nekantrumu laukiama  pirmųjų šypsnių, savarankiško atsisėdimo, ropinėjimų, nedrąsių pirmųjų žingsnių, nerišlių pirmųjų žodžių ir pirmųjų  mažylio dantukų.

Išdygus dantims, tėveliams tenka labai svarbi užduotis – kasdien rūpintis vaikučių dantukais, nes norint išsaugoti juos sveikus ir gražius, svarbu kruopščiai ir tinkamai dantis prižiūrėti nuo pat pirmų dienų.

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad Jūsų vaikutis jų sulauks gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai – pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu. Pasitaiko ir naujagimių su pradygusiais dantukais, tačiau tai retas atvejis – taip nutinka tik vienam iš 2000 gimusiųjų.

 width=

 width=

Ankstyvo arba vėlyvo dantų dygimo priežastys

Dantų dygimui įtakos gali turėti sunkios ligos, vaiko medžiagų apytakos sutrikimai ir kitos priežastys, tačiau tai yra labai reti atvejai. Jeigu Jūsų vaikas yra sveikas ir vystosi normaliai, nerimauti dėl to, kad dantukai išdygo anksčiau ar vėliau, nereikėtų.

Ankstyvo dantų dygimo galimos priežastys:

-gimdyvė yra labai jauna;

-per didelis naujagimio svoris;

-tymai;

-paveldimumas;

-hormonų veiklos sutrikimai.

Vėlyvo dantų dygimo galimos priežastys:

-sunkios ligos, pvz. rachitas, įvairios ūminės infekcinės ligos;

-medžiagų apytakos sutrikimai;

-per mažas naujagimio svoris;

-sutrikimai embrioninio vystymosi stadijoje.

Dantų dygimo požymiai:

-Paraudusios ir patinusios dantenos dantukų dygimo vietoje;

-Pagausėjęs seilėtekis;

-Didelis kūdikio noras kandžiotis ir kišti pirštus į burnytę;

-Padidėjęs irzlumas;

-Dažnesni prabudimai naktį bei miego sutrikimai;

-Gali būti neaukšta temperatūra.

Kai kurie vaikai pirmųjų dantų dygimą išgyvena lengvai, kiti – sunkiau. Štai patarimas kaip pagelbėti savo vaikui tokiu metu: 

padėti gali  guminiai žiedai( kramtukai), džiovinta duona, barankos, šviežūs atšaldyti vaisiai. Dantų dygimą paspartina ir skausmą sumažina masažas pirštu arba antpirščiu. Dantenas galima įtrinti ir specialiais skausmą malšinančiais tepalais. Dygstant dantims (irzlumui mažinti) rekomenduojama aviečių, liepžiedžių arbata. Būtinas švelnus, nedirginantis maistas.

Svarbu prisiminti: nederėtų dėti cukraus, medaus ar uogienės į maitinimo buteliuką, tepti medumi žinduko, nes tai skausmo nenumalšina, o tik skatina dantų ėduonies atsiradimą.