Daugelis mano, kad pas gydytojus ortopedus reikia kreiptis tik praradus dantį ar kai lieka tik danties šaknis. Nuo seno galvojama, kad protezuojant gydytojas nušlifuos daug danties audinių ir jis bus apvilktas vainikėliu. Taip pat įprasta manyti, kad protezuojant bus pažeisti ir greta esantys dantys. Tačiau tiesa visai kitokia.

Sparčiai tobulėjant odontologijos mokslui ir šiuolaikinėms technologijoms gydytojai odontologai geba atkurti pažeistus danties audinius minimaliai invazyviais metodais.

Jei dantis yra nuskilęs, nudilęs, ar tada kai iškrenta didelė plomba ir yra likę nedaug sveikų kietųjų danties audinių, atstatyti prarastą funkciją ir anatomiją galime mikroprotezavimo pagalba.

Mikroprotezavimas – tai gydymo metodas, kuris leidžia atkurti prarastą danties stuktūrą nepažeidžiant likusių sveikų danties audinių, taip pat neliečiant greta esančių dantų. Tam naudojamos restauracijos- mikroprotezai, kurie gaminami labaratorijoje iš estetiškos ir ypatingai tvirtos keramikos, kurios atsparumas siekia 400 Mpa.

Mikroprotezais yra vadinami: užklotai (onlay, overlay), įklotai (inlay) ir laminates (veneer). Visos šios konstrukcijos cementuojamos ant praktiškai nešlifuotų dantų paviršių.

Su amžiumi dantys dėvisi, dyla jų paviršiai, todėl pakinta sąkandis, jis tampa netaisyklingas, o tai dar labiau skatina dantų dėvėjimąsi. Protezuojant krūminius dantis mikroprotezais atkuriamos visos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie labai svarbūs kokybiškam kramtymui bei taisyklingam sąkandžiui.

Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Tai mikroprotezas, kurio pagalba tiksliai atkuriama danties forma, spalva bei anatominė struktūra. Naudojant šias konstrukcijas galima išsaugoti savą dar gyvą dantį kai yra išlikusi tik plona jo sienelė.

Griežtos ribos tarp pastarųjų restauracijų nėra. Didinant įkloto matmenis, tam tikru momentu tampa tikslingiau vartoti terminą užklotas, tačiau tai nereiškia, jog konstrukcija keičiasi iš esmės. Pagal susitarimą, siekiant išvengti painiavos, tiek įklotu, tiek užklotu yra vadinama tik laboratorijoje pagaminta danties restauracija iš keramikos ar kompozicinės medžiagos.

  • Keramikiniai užklotai savo estetika ir tvirtumu, pranoksta kompozicinius. Kadangi jie gaminami dantų technikų laboratorijoje, yra tiksliai atkuriama natūrali danties forma bei kontaktai su gretimais dantimis. Dėka naujos kartos rišančiųjų medžiagų (dervinių cementų), keramikiniai užklotai puikiai prilimpa prie danties.
  • Kompoziciniai užklotai yra gaminami iš medžiagos, panašios į plombinę medžiagą. Jų spalvą galima parinkti pagal greta esančių dantų spalvą, jie dėvisi panašiai, kaip natūralūs dantys, todėl juos galima naudoti ir ten, kur dantys matosi. Tačiau jie yra mažiau atsparūs mechaniniam spaudimui ir nėra tokie tvirti kaip keramikiniai užklotai.

Laminatės:

Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtim dantų lanke, kai nori pagražinti ar restauruoti nuosavus pakeitusius spalvą, pradėjusius gesti dantis ar yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais, kai nori pašalinti dantų traumų pasėkmes, dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas, o gal tiesiog pageidauja „holivudinės” tviskančios šypsenos, tikslą pasiekti padeda dantis tausojantis, minimaliai invazyvus, estetinis protezavimas laminatėmis.

Laminatės – tai ypač plonos (iki 0,3 – 0,5 mm storio), dirbtinės porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi dantim gali net nereikėti preparacijos grąžtu. Šis restauracijos metodas išsivysčiusiose Vakarų šalyse yra plačiai taikomas nuo 1980-ųjų. Laminatės – iki 0,5 mm storio porceliano plokštelės – klijuojamos prie paruošto danties paviršiaus. Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi. Jų sudėtis labai panaši į tikrąjį danties emalį, o dėl ypatingai glotnaus restauracijos paviršiaus ant jo beveik nesikaupia apnašos, nekinta nei blizgesys, nei spalva. Šias laminates organizmas puikiai toleruoja. Pagal individualius pageidavimus dantų laminavimas galimas 10 viršutinių ir 10 apatinių dantų (iki krūminių dantų), o jo trukmė priklauso nuo pačios situacijos. Tačiau visgi pabrėžiama, jog tokios dantų laminatės nerekomenduojamos kai paciento dantys yra labai stipriai pažeisti (karieso, traumų, dantis yra daug kartų plombuotas) .

XXI a. odontologija – tai minimalios invazijos odontologija. Minimaliai invazyvi danties preparavimo technika padeda maksimaliai išsaugoti natūralius audinius. Šiam tikslui naudojami mikroskopiniai grąžteliai, specialūs ultragarsiniai instrumentai, gydytojas dirba naudomasis vaizdo didinimo prietaisais (mikroskopu, teleskopiniais akiniais). Išvalomi tiktai pažeisti audiniai, maksimaliai išsaugant sveikus.

Dabar odontologijos klinikos pacientams gali pasiūlyti moderniausias restauracines medžiagas, kurios pakeitė senosios kartos plombas. Suvienijus naujausius technikos bei medžiagų technologijų pasiekimus, gausime naują daug kokybiškesnį, gražesnį, ilgiau išliekantį rezultatą.

 Parengė mikroprotezavimo paslaugas teikianti gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė.

Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl nusprendus pagražinti savo šypseną kreipkitės į Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ mikroprotezavimo specialistę Ingridą Lapėnaitę.

REGISTRACIJA mikroprotezavimui!