Kauno odontologijos klinika „Denticija“ žengia į naują 3d technologijų erą! Klientų patogumui, tikslesnės diagnozės nustatymui ir maksimaliam gydymo rezultatui pasiekti – klinikoje „Denticija“ jau daromos skaitmeninės panoraminės rentgeno nuotraukos, šoninės cefalogramos bei 3D kompiuterinė tomografija. Klinikoje naudojamas SIRONA Orthophos SL 3D rentgeno aparatas pasižymi tikslumu, aukšta nuotraukų vaizdo kokybe, saugiu rentgeno spindulių srautu.

Trimatis rentgeno aparatas yra kompiuterinis tomografas, kuris yra labai svarbus visai žmogaus organizmo sistemai, bandant ištirti visokius kitose kūno dalyse esančius pakitimus, taip pat ir burnoje, t.y. dantų lankuose, žandikaulių lankuose. Dėka šio aparato, galima pamatyti tokias struktūras, ko paprastai neįmanoma pamatyti su dvimačiu rentgenu. Tai reiškia, kad panoraminės rentgeno nuotraukos ar įprastas dentalinis rentgenas turi tiktai dviejų ašių rentgenologinį vaizdą, ir tokiu būdu neįmanoma pilnai nustatyti diagnozės. Trimatis rentgeno vaizdas sukuria tūrinį vaizdą, kurį galima sluoksniuoti, supjaustyti, pamatyti visų trijų krypčių tūrį ir todėl galima nuspręsti ne tik diagnozę, bet ir atitinkamai bei labai tiksliai planuoti gydymą.

Panoraminės nuotraukos reikalingos beveik visais atvejais, nes jos yra pagrindinės apžvalginės dantų rentgeno nuotraukos. Jos leidžia matyti dantų būklę, identifikuoti tam tikrus karieso, ėduonies pakitimus, įvertinti dantų šaknų būklę, pamatyti gydytus dantų šaknų kanalus, pastebėti nesugydytus dantų šaknų kanalus bei pūlinius ar uždegimų židinius, nustatyti, kur yra patirpęs kaulas, kur yra tam tikri pokyčiai, pavyzdžiui yra matoma aštuntų (protinių) dantų pozicija – protiniai dantys gali būti neišdygę, taip pat galima pamatyti virškomplektinius dantis. Kitaip tariant, panoraminė rentgeno nuotrauka pateikia burnos išklotinę. Tačiau panoraminės rentgeno nuotraukos neleidžia pamatyti vaizdo visomis trimis kryptimis. Kai kuriose situacijose, pavyzdžiui dantų skilimo ar protinių išdygusių arba visiškai neišdygusių dantų atveju, kai jie guli ant nervo paviršiaus ar yra apsiraizgę ir yra reikalinga chirurginė procedūra, gydytojas be trimačio rentgeno vaizdo negali būti tikras, kad procedūrą atliks saugiai. Tokiu atveju labai pagelbsti kompiuterinė tūrinė tomografija, t.y. 3D rentgenas.

Šiuo metu 3D nuotrauka (kompiuterinė tomografija) yra vienintelis diagnostinis testas, kuris suteikia gydytojui visą išsamią informaciją apie burnos ertmės būklę. 3D nuotrauka ne tik parodo realų žandikaulių bei aplink juos esančių sričių vaizdą, bet ir leidžia gydytojui tiksliai suplanuoti visus chirurginio gydymo etapus. 3D nuotrauka atliekama tais atvejais, kai pacientui planuojama taikyti ortodontinį gydymą arba sudėtingesnį chirurginį gydymą: didesnės apimties dantų implantavimo procedūrą, kaulo priauginimo bei sinuso dugno pakėlimo operacijas.

Panoraminės rentgeno nuotraukos atliekamos sudarant tikslų gydymo planą, norint įvertinti periodonto, dantų ir jų šaknų, bei esamų dantų restauracijos būkles, protinių dantų šalinimui, planuojant implantaciją. Pacientui pageidaujant nuotraukos įrašomos į kompaktinį diskelį.

Aparatas SIRONA Orthophos SL 3D taip pat atlieka ir šoninę cefalogramą. Tai speciali, tik ortodontijoje naudojama rentgeno nuotrauka. Pagal ją yra atliekama daugybė matavimų, leidžiančių tiksliau ir objektyviau įvertinti esamą situaciją bei parinkti tinkamiausią gydymą.

Vis dažniau specialistai renkasi pažangesnes – skaitmenines diagnostikos sistemas, kurios pagreitina darbą, o kaupdami pacientų duomenų bazę, gydytojai odontologai gali sekti pakitimus praėjus tam tikram laiko tarpui ir pakartojus procedūrą įvertinti audinių būklę. Nors sakoma, kad odontologijos klinikoje svarbu ne įranga, o gydytojų komanda, tačiau norint palengvinti tiek specialistų darbą, tiek suteikti daugiau komforto pacientams, naujausios technologijos vis dėlto yra labai svarbios.

Kadangi mums rūpi klientų saugumas, Kauno odontologijos klinikoje „Denticija“ rentgeno nuotraukos yra atliekamos atsižvelgiant į Radiacinės saugos centro „Pacientų saugos rekomendacijas rentgenodiagnostikoje“.

Šaltiniai:

http://www.sironausa.com/us/products/imaging-systems/orthophos-sl-3d/?tab=3735

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos_straipsniai/3d_rentgeno_aparatas__automatizuotas_odontologu_asistentas/