Dantų šaknų kanalų gydymas

Endodontinis gydymas – dantų šaknų kanalų gydymas, plombavimas, pergydymas.

Šis gydymas yra reikalingas, kai yra pažeidžiama pulpa (minkštasis danties audinys, kuriame yra kraujagyslės, nervų skaidulos, įvairios ląstelės, purusis jungiamasis audinys). Prasidėjęs uždegimas pulpoje pasireiškia sekančiais klinikiniais simptomais: padidėjusiu jautrumu terminiams dirgikliams, savaime atsirandančiais skausmo priepoliais, kurių intensyvumas ypač padidėja vakare ir naktį. Endodontinio gydymo metu pažeisti audiniai yra pašalinami iš šaknų kanalų ir šie hermetiškai užpildomi plombine medžiaga – gutaperča.

Pačio gydymo eiga:

  • Karieso pažeistų audinių pašalinimas;
  • kanalų suradimas, jų išvalymas ir išplatinimas;
  • kanalų plombavimas;
  • danties vainiko atstatymas.

Pacientams, kuriems buvo atliekamas dantų šaknų kanalų gydymas, dažnai užduoda klausimą – kas tai yra pakartotinis endodontinis gydymas/pergydymas?

Esant tinkamai priežiūrai, dauguma endodontiškai gydytų dantų gali funkcionuoti tiek pat ilgai, kaip ir natūralūs endodontiškai negydyti dantys. Tačiau pasitaiko atvejų, kai ir po endodontinio gydymo dantys nesugyja. Tuo atveju dantys tampa jautrūs, skausmingi, praėjus keliems mėnesiams ar net metams po gydymo.

Dantų šaknų kanalų pergydymą gali nulemti įvairios priežastys, kaip:

  • siauri ar lenkti kanalai nebuvo gydyti pirminio endodontinio gydymo metu;
  •  ne visi iš kanalų buvo rasti;
  •  danties vainiko atstatymas po šaknų gydymo buvo pavėluotas;
  •  danties vainiko atstatymas neapsaugojo šaknies kanalų nuo infekcijos patekimo ( kaip pvz. seilės);
  •  esant nepakankamai, netinkamai dantų priežiūrai atsiranda danties pažeidimas (kariesas), laiku negydomas, pasiekia šaknies kanalo  užpildą   ir gali iš naujo infekuoti kanalą;
  •  danties vainiko ar šaknies lūžis.

Sekantis klausimas, kuris dažnai yra užduodamas pacientų – kokios yra pergydymo alternatyvos?

Jei konservatyvus, pakartotinis gydymas nėra Jums tinkamiausias sprendimas, vertėtų svarstyti apie chirurginio endodontinio gydymo galimybę. Chirurginis gydymas gali būti rekomenduojamas kartu su konservatyviuoju, arba, kaip alernatyva pastarajam.

Vienintelė alternatyva endodontijai yra danties pašalinimas. Tuo atveju, pašalintas dantis, turi būti atstatytas tam tikros rūšies protezu – tiltu, išimama konstrukcija ar vainikėliu ant implanto, siekinat išsaugoti kramtymo funkciją bei apsaugoti gretimus dantis nuo dislokacijos.

 

Atsiminkite – sveikata prasideda Jūsų burnoje!

Visada maloniai laukiame Jūsų, gyd. endodontologas MANTAS ZAPERECKA.