Šaknies kanalo gydymas

Šaknies kanalo gydymas – sunaikinti patogeninius mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Tam tikslui šaknies kanalų sistema turi būti išvalyta, dezinfekuota ir hermetiškai užplombuota.

Pagrindinės endodontinių ligų priežastys:

 • Infekcija – pulpa pažeidžiama, kai per kariozinę ertmę mikroorganizmai patenka į danties minkštąjį audinį ir sukelia uždegimą. Kai danties pulpa tampa infekuota ir pažeista negrįžtamai, bakterijos pradeda daugintis ir plisti išilgai nervo iki pat šaknų viršūnių. Bakterijų toksinai praėję pro viršūnės angą gali sukelti pūlingą arba lėtinį uždegimą gilesniuose audiniuose.
 •  Traumos – pulpos uždegimas gali įvykti esant danties mechaniniam pažeidimui: danties sumušimui, daliniam panirimui ar vainiko nuskilimui.

 

Šie procesai dažnai lydimi tam tikrų klinikinių simptomų:

Pagrindinis jų, tai skausmas –  aštrus, priepuolinis, kartais maudžiančio pobūdžio, sustiprėjantis vakare arba naktį. Taip pat gali būti ilgai trunkantis jautrumas karščiui ar šalčiui, nemalonus pojūtis kramtant, patinę minkštieji audiniai apie dantį, danties paslankumas, pakilusi temperatūra. Ilgai negydant tokių dantų, pažeisto danties projekcijoje gali atsirasti „fistulė”, kuri tai išnyksta, tai vėl atsiranda. Pro ją skiriasi uzdegiminis skystis. Tačiau kartais, esant stipriai imuninei sistemai ir lėtiniam uždegiminiam procesui, simptomų gali nebuti visiškai. Tačiau tai nereiškia, jog dantis yra „sveikas“. Laikui bėgant ir nieko nedarant, infekcijos židinys didėja, žandikaulio kaulas nyksta ir galiausiai dantis turi būti pašalinamas.

 

Nepamirškite, kad infekcija šaknies kanale kelis kartus padidina tikimybę susirgti širdies ligomis!

 

Daugeliui suprantama, kad dantis turi „nervą“, kuriam sudirgus ar žuvus, reikalingas gydymas. Tačiau nedaugelis įsivaizduoja, kaip sudėtingai ir gražiai išsišakojęs atrodo danties nervinis audinys. Šį audinį galima prilyginti augalo plačiai išsikerojusioms šaknims. Tokia sudėtinga danties anatomija reikalauja kruopštaus ir ypač tikslaus gydymo, todėl jį geriausia patikėti endodontologui. Tai dantų šaknų kanalų gydymo specialistas. Endodontologu tampama baigus odontologijos magistro ir antrinės endodontologijos rezidentūros studijas, kurių bendra trukmė aštuoneri metai. Tačiau, kaip ir kiekvienoje srityje, reikalingas nuolatinis tobulinimasis bei naujų žinių įdiegimas praktikoje.

 

Prietaisų ir naujų technologijų dėka šiuolaikinė endodontija pasiekė, kad lenkti, siauri, sunkiai praeinami dantų kanalai nebėra kliūtis siekiant išsaugoti infekcijos pažeistą dantį. Darant rentgeno nuotraukas radioviziografu jos iš karto matomos kompiuterio ekrane, tai leidžia įvertinti gydymo eigą, kokybę ir prognozę. Be to skaitmeninės rentgeno sistemos spinduliavimo dozė už įprasto rentgeno aparato mažesne 10 kartu. Kokybišką matymą, didinimą ir apšvietimą užtikrina naudojamas dentalinis mikroskopas, kuris leidžia padidinti regėjimo lauką nuo 3,4 iki 21 karto. Tai leidžia matyti gydomas struktūras visai kitame lygmenyje. Ultragarsinis aparatas su specialiais antgaliais leidžia iš kanalų pašalinti seną plombinę medžiagą ir išplauti juos sumažinant bakterijų kiekį kanale. Naudojant elektroninį šaknies viršūnės ieškiklį kontroliuojamas darbinis ilgis, nesužalojami audiniai už šaknies viršūnės, tai žymiai sumažina komplikacijų tikimybę ir pagreitina gijimą, todėl ir po dantų kanalų gydymo pacientai nejaučia skausmo. Šaknų kanalai valomi mašininiais instrumentais, kurių dėka darbas vyksta greičiau ir kanalai išvalomi kokybiškiau. Išformuoti kanalai pildomi karštos gutaperčos sistema, kuria užtikrinamas idealus kanalo užpildymas trijose dimensijose.

 

Kaip atliekamas danties šaknų kanalų gydymas?

1. Įvertinami klinikiniai simptomai ir rentgeno nuotrauka.

2. Atliekama vietinė nejautra (ne visais atvejais būtina).

3. Dantis izoliuojamas nuo burnos ertmės skysčių.

4. Atveriama pulpos kamera, pašalinama uždegiminė infekuota pulpa, nustatomas kanalų skaičius ir jų darbiniai ilgiai, kanalai valomi ir formuojami (ruošiami plombavimui), dezinfekuojami specialiais tirpalais.

5. Danties kanalas/-ai plombuojami. Tai atliekama to paties arba sekančio vizito metu.

6. Greitas ir kokybiškas danties vainiko atstatymas:

 • jei toks dantis yra patamsėjęs, jį galima išbalinti (endodontinis balinimas);
 • jei danties vainikas suiręs nedaug, dantį galima atstatyti plombine restauracija;
 • jei danties vainiko likę nedaug, būtinas protezavimas.

Nors endodontijos mokslas sparčiai žengia į priekį ir leidžia gydytojams atlikti itin sudėtingas procedūras, reikėtų nepamiršti, jog nesėkmingo gydymo rizika išlieka. Todėl po endodontinio gydymo rekomenduojama toliau bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų įmanomas danties klinikinis bei rentgenologinis stebėjimas bent 3 – 4 metus.

Esant tinkamai priežiūrai, dauguma endodontiškai gydytų dantų gali funkcionuoti tiek pat ilgai, kaip ir natūralūs endodontiškai negydyti dantys. Pagal publikuojamus mokslinius duomenis sėkmingas gydymas siekia net 85 – 95%. Tačiau kartais pasitaiko atvejų, kai ir po endodontinio gydymo dantys nesugyja. Tada reikalingas konservatyvus arba chirurginis danties pakartotinis gydymas.

Dantų šaknų kanalų pakartotinį gydymą gali nulemti įvairios priežastys:

 • siauri ar lenkti kanalai nebuvo gydyti pirminio endodontinio gydymo metu;
 • ne visi šaknų kanalai buvo rasti;
 • nekokybiškas kanalų išvalymas ir užplombavimas;
 • atsparūs mikroorganizmai;
 • danties vainiko atstatymas po šaknų gydymo buvo pavėluotas ar nekokybiškas;
 • esant nepakankamai, netinkamai dantų priežiūrai atsiranda danties pažeidimas (kariesas), kuris laiku negydomas, pasiekia šaknies kanalo užpildą ir gali iš naujo infekuoti kanalų sistemą;
 • danties vainiko ar šaknies lūžis.

Mikroorganizmams išgyvenus šaknų kanalų sistemoje arba įvykus pakartotinei infekcijai, gali pasireikšti klinikiniai simptomai – dantis jautrus sukandant, „pakeltas”, gali patinti aplinkiniai audiniai. Šie požymiai gali pasireikšti praėjus keliems mėnesiams ar net metams po gydymo. Ypač daug pakartotinio gydymo reikia dantims, gydytiems pries 15 – 20m., kai buvo plombuojama ne tokiomis tinkamomis ir biologiškai suderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika ir kontrolė.

 

Kaip atliekamas danties šaknų kanalų pakartotinis gydymas?

Pirmiausia gydomame dantyje sukuriamas priėjimas prie šaknų kanalų sistemos. Jei vainikas atstatytas tam tikromis restauracijomis – vainikėliais, kaiščiais, užklotais, plombomis – dažnai šios restauracijos yra pažeidžiamos ar net pašalinamos. Tuomet reikia pašalinti seną kanalų užpildą. Šio etapo trukmė priklauso nuo to, kokia medžiaga buvo pildyti kanalai ankstesnio gydymo metu (pasta, cementas ar kt.), ar nėra kitų komplikacijų (lūžusių endodontinių instrumentų, šaknies kanalo kaiščių, nerastų kalcifikuotų – stipriai susiaurėjusių – kanalų). Nustačius kanalų darbinius ilgius, jie valomi, formuojami ir dezinfekuojami, kad būtų galima kokybiškai užpildyti visą kanalų sistemą.

Užplombavus kanalus reikalinga kuo greičiau kokybiškai atstatyti danties vainiką!!! Kobybiška vainikinė restauracija didelia dalimi prisideda prie gydymo sėkmės.

Jei konservatyvus endodontinis pakartotinis gydymas neįmanomas, gali būti taikoma chirurginė endodontija. Chirurginiu būdu atliekama šaknies viršūnės rezekcija: atkeliamas gleivinės- antkaulio lopas, per kaulą pasiekiama šaknies viršūnė. Tada išvalomas uzdegiminis židinys, šaknies viršūnė nupreparuojama ir užplombuojama. Šis gydymas gali būti rekomenduojamas kartu su konservatyviuoju arba kaip alernatyva pastarajam.

Kaip ir bet kokiai medicininei ar odontologinei procedūrai, taip ir endodontiniam pakartotiniam gydymui šimtaprocentinių garantijų nėra, sėkmė siekia 50 – 80%.

 

Kiek gali kainuoti danties šaknų kanalų pakartotinis gydymas?

Kaina priklauso nuo procedūros sudėtingumo. Pakartotinis gydymas yra sudėtingesnis ir ilgiau trunkantis procesas negu pirminis kanalų gydymas, todėl dažnai yra brangesnis. Taip pat kaina priklauso ir nuo gydomų dantų grupės. Krūminių dantų gydymas dažnai sudėtingesnis ir trunka ilgiau nei priekinių dantų. Tačiau džiugu yra tai, kad endodontinis danties gydymas arba pakartotinis gydymas ir jo atstatymas vainikėliu ar plomba kainuoja mažiau, negu to danties rovimas ir tuščios vietos atstatymas implantu ar tiltiniu protezu. Kartais rodos pasmerktas rovimui dantis kruopštaus ir ilgo gydymo dėka gali vėl puikiai funkcionuoti dantų lanke.

 

Kokios yra dantų pakartotinio gydymo ir endodontinės chirurgijos alternatyvos?

Vienintelė alternatyva yra danties ištraukimas. Norint atstatyti kramtymo funkciją ir apsaugoti aplinkinius dantis nuo migracijos, pašalintą dantį galima pakeisti implantu, tiltiniu ar išimamu protezu. Šis pasirinkimas dažnai reikalauja ne vienos chirurginės procedūros bei gretimų sveikų dantų paruošimo protezavimui.

Endodontinis gydymas – sudėtingas procesas, kurio rezultatų pacientas gali ir nematyti, tačiau jis yra labai svarbus danties ilgaamžiškumui išlaikyti. Laiku atliktas endodontinis gydymas arba pakartotinis gydymas užtikrina danties funkcionavimą.

Tikiuosi, kad kartu bendrabarbiaujant padėsiu išsaugoti Jūsų natūralią šypseną:)!

Gyd. endodontologas MANTAS ZAPERECKAS.