Patarimais dalinasi Kauno Denticijos gydytojos odontologės Rasa Frolovienė ir Eglė Zabulionienė

Planuojant kelionę, dažnai pamirštama pasirūpinti burnos ertmės sveikata, ko pasekoje kelionės džiaugsmas gali virsti dideliu skausmu, pvz., prasidėjus danties skausmui. Pasirūpinti dantų sveikata reikėtų gerokai prieš atostogas. Nereiktų prieš pat išvykimą pradėti dantų gydymo, kadangi kartais reikia kelių vizitų ir odontologas gali nesuspėti iki galo užbaigti gydymo. Jei kelionę suplanavote jau pradėto gydymo metu, perspėkite gydytoją odontologą, kad iki Jūsų atostogų galėtų suspėti užbaigti svarbiausius gydymo etapus ir nepradėti naujų. Kad Jūsų atostogų nuotaikos nesugadintų dantų skausmas ar kitos nenumatytos problemos burnos ertmėje, prieš kelionę patariame užsiregistruoti profilaktiniam dantų patikrinimui ir profesionaliai burnos higienai.

MAISTAS

 • Svečiose, ypač egzotiškose, šalyse puolame valgyti visus įmanomus vaisius, leidžiame sau išgerti daugiau kolos ir dantys tampa jautrūs nuo per didelio rūgščių kiekio. Tada pagelbėtų gelis jautriems dantims, kurį reiktų pasiimti į kelionę. Tam tinka ir dantų pasta jautriems dantims. Jei dantys tiek jautrūs, kad nebegalite valyti šepetėliu, pirmiau aptepkite juos pasta jautriems dantims, o po pusės minutės bandykite valyti. Na, jei dantys tiek “atšipo”, kad neįkandate duonos, o vakarienės metas, pakramtykite virtos bulvės. Kelionės metu stenkitės naudoti kuo mažiau lipnių užkandžių, saldumynų.
 • Jei suvalgėte ką nors nešviežia ar neplovėt rankų, o gal laukiatės ir jus pykina, vemiate – nepulkite iš karto valytis dantų: skrandžio sultys suminkština dantų emalį, todėl trynimas šepetėliu bus emalio erozijos priežastis. Geriau paskalaukite vandeniu.
 • Jei iškrito plomba ar nulūžo dantis ir aštrus danties kraštas pjauna liežuvį ar skruostą, reiktų kreiptis į gydytoją odontologą, bet jei jo nėra, galite pabandyti pats atsargiai pašlifuoti švaria ir švelnia nagų dilde. Jei dantį pradėjo skaudėti ir jūs nepasitikite vietiniu gydytoju odontologu gerkite nuskausminamuosius vaistus (ketanovas, ibuprofenas, nimesilis, paracetamolis), kuriuos turite ar pasiūlė vietinėje vaistinėje. Blogiau, jei vaistų nėra. Tada galite bandyti liaudiškas priemones: bičių pikio kompresą, įlašinti į kariozinę ertmę gvazdikėlių aliejaus arba pakramtyti gvazdikėlį, uždėti burokėlio griežinėlį ar lašinio gabalėlį. Danties skausmą malšina ir rankos masažas ledo kubeliu: viršutiniame plaštakos paviršiuje vietą, kur susijungia nykščio ir smiliaus kaulai, pamasažuoti leduku tvirtai spaudžiant 7 minutes.
 • Jei nukrito laikini vainikėliai – pabandykite juos įdėti į vietą ir tvirtai prispausti. Jei nesilaiko, gali padėti išimamų protezų klijai, kuriuos patariame turėti su savimi kelionės metu.
 • Maisto likučių iš tarpdančių nereikėtų krapštyti nežinomų žolių stiebais, krūmų ar medžių spygliais ar smulkiomis šakelėmis – tai gali sukelti dantenų nudegimą, opas, alergiją ir apsinuodijimą.

VANDUO

 • Pasidomėkite, ar toje šalyje fluoruojamas geriamasis vanduo, tuomet rinkitės dantų pastą be fluoro.
 • Jei nėra galimybės išsivalyti dantų po valgio, prasiskalaukite vandeniu, pakramtykite becukrės kramtomosios gumos.
 • Kelionės metu gerkite pakankamai vandens, bet prieš tai būtinai pasidomėkite ar čiaupo vanduo yra tinkamas vartoti. Jei ne, nenaudokite jo ir dantų valymui, naudokite vandenį iš buteliuko.

BURNOS HIGIENA

 • Kelionės metu nepamirškite rūpintis burnos higiena, nes to nedarant, kaupiasi apnašos, kurios gali sukelti dantenų uždegimą. Dantenų uždegimui sumažinti padės ramunėlių, medetkų, šalavijų arbatos. Jos veiksmingos ir mechaniškai susižalojus dantenas šepetėliu ar esant opelėms.
 • Kelionėje rekomenduojame turėti dantų priežiūros rinkinuką: dantų šepetukas, dantų pasta jautriems dantims, dantų siūlas, vaistai nuo skausmo ir uždegimo, kartais antibiotikai, skalavimo skystis. Dantų šepetėlį vežkitės specialiame dėkle su ventiliacinėmis angomis, kad šepetėlis būtų sausas ir sumažintume bakterijų dauginimąsi.
 • Prieš kelionę pasitarkite su savo gydytoju odontologu ir turėkite odontologijos klinikos, kurioje gydotės kontaktinį telefoną.
 • Prieš naudojant tarpdančių siūlą, nusiplaukite rankas.
 • Jei nešiojate po ortodontinio gydymo retencines plokšteles, nepalikite jų namuose.
 • Jei nešiojate kabes, įsidėkite ortodontinio vaško.

Prieš atostogas atvykite burnos ertmės sveikatos būklės patikrinimui ar profesionalios burnos higienos procedūrai ir pasitarsite su gydytoju odontologu ar burnos higienos specialistu, kokios individualios dantų priežiūros priemonės Jums kelionėje būtiniausios.

Keliaukite su sveika šypsena į gražias ir saugias atostogas!